Bölüm Başkanından

Yıldız Teknik Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü internet sitesine hoş geldiniz.

 

Bölümümüz 2007 yılında kurulmuş olup, eğitim-öğretim faaliyetlerine 2009 yılında başlamıştır. Mekatronik Mühendisliği Lisans Programımız her biri 40’ar öğrenci alan %30 İngilizce ve 0 İngilizce Öğretim şubelerine sahip olup üniversitemizin Yıldız-Beşiktaş Yerleşkesinde eğitim vermektedir.  İngilizce hazırlık sınıfı zorunlu olup, yatay ve dikey geçişle katılanlarla birlikte toplam kayıtlı 537 lisans, 116 yüksek lisans ve 39 doktora öğrencisi vardır.

 

Bölümümüz; alanında uzman, altyapısı güçlü ve idealist eğitim kadrosuyla çağdaş, ileri düzeyde, öngörüsü yüksek ve kaliteyi hedef alan lisans, yüksek lisans ve doktora programları yürütmektedir. Bu eğitim süreçlerinde temel hedef, ulusal ve uluslararası koşul ve ihtiyaçlara uyum sağlayabilen, ülke geleceğinde söz sahibi olabilecek gözlemci, araştırmacı ve tasarımcı bireylerin yetiştirilmesidir. Bu amaçla bölümümüz gerek ulusal gerekse uluslararası paydaşlar ile sıkı bir işbirliği içinde bulunmaktadır.

 

Eğitim-öğretim çalışmaları yanında, bölümümüz öğretim elemanları TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve YTÜ BAP tarafından desteklenen insan ve toplum için faydalı çok sayıda temel ve uygulamalı araştırma projesi tamamlanmıştır.  Bu çalışmaların sonucunda patent, ticarileşebilecek prototip ürün ve bilimsel makaleler ortaya çıkmıştır.

 

İlgi duyan, merak eden ve iyi bir mühendislik eğitimi almayı hedefleyen herkesi “yaparak ve yaşayarak mühendislik eğitimi” anlayışını şiar edinen bölümümüze davet ediyorum. Bölümümüzde görevli tüm öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve teknik-idari personel arkadaşlarımızın merak ettiğiniz her konuda sizlere yardımcı olmaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını ayrıca belirtmek isterim.

 

Hayat boyu başarılı bir kariyer dileği ile…

 

 

Prof. Dr. Haydar Livatyalı

Bölüm Başkanı