Soru - Cevap
> > Soru Sorun < <

....Sorduğunuz soruları ve cevaplarını aşağıdaki arama kutucuğundan kolayca bulabilirsiniz....
Tabiki yapabilirsiniz, gerekli şartlar ales ve yabancı dil puanınızın olması, yabancı dil puanı olarak toefl, üds vb. sınavlar geçerlidir, detaylar fen bilimleri enstitümüzün sayfasında mevcut. Kolaylıklar dilerim.
Mevcut mailinize hocalarımızdan ve ar gör arkadaşlarımızdan bir kaçının numarasını attım, arayabilirsiniz.
Ders saydırma işlemi biraz detaylı bir iş, mesela ders içeriklerinden tutun da kredi sayısına kadar bazı kriterlerin tutması gerekiyor, eger incelediyseniz bölümümüzdeki hocaların cogu da lisans olarak temel bir muhendislikten mezun, makina, elektrik veya elektronik gibi, cogunun yuksek lisansı mekatronik üzerine, ileride mekatronikci olmanıza lisans da baska bir bolum okumanız engel degil, tabiki tercih yine size kalmıs, lisans veya lisans ustu programların herhangi birinde sizi aramızda gormekten memnuniyet duyarız.
Gecislerde genelde önemli olan ders icerikleri ve kredilerin uyusmasıdır.
Detaylar fen bilimleri enstitü sayfasında mevcuttur.
Matematik ve fizik alt yapınızın iyi olması elbette avantaj saglayacaktır. Artık günümüz calisma hayatında ise erkek veya kadın meslegi diye bir kavram da kalması, her cinsiyet her meslegi yapabilir. Çok başarılı erkek ve kadın öğrencilerimiz var.
Mekatronik Mühendisliği harici bölümlerden gelen öğrenciler için 1 sene Bilimsel hazırlık uygulanmaktadır. Makine temelli bölümlerden gelenler için daha çok elektronik ve programlama ağırlılı dersler verilmekte, Elektronik ve Bilgisayar temelli bölümlerden gelenler için Makine ağırlıklı dersler bilimsel hazırlık safhasında zorunlu tutulmaktadır. Diğer bölümlerden gelenler için daha yogun bir bilimsel hazırlık dönemi zorunlu tutulmaktadır. Yüksek lisansa giriş sınavları ve mülakatlar safhasında Mekatronik mühendisliğine ne kadar motive oldugunu gösterebilirsen farklı bir bölümden olmak çok fazla dezavantaj olmayacaktır.
Makine Mühendisliği temel mühendislik alanlarından biridir. Mekatronik mühendisliği makine mühendisliğinin de bazı alanlarını kullanan yeni bir mühendislik dalıdır. Makine mühendisliğinin iş alanı çok daha geniş olmakla beraber, makine mihendisi sayısıda oldukça fazladır. Mekatronik Mühendisliğinin iş tanımı daha dardır fakat bu işler çok daha nitelikli işlerdir.
Merhaba; Mekatronik Mühendisliği tüm mühendislikler içerisinde belkide uygulamalı eğitime en çok ihtiyaç duyulan bölümdür. Bu sebeple Üniversitenin bulunduğu ilden ziyade öğrenciye sunacağı uygulamalı eğitim imkanları önem taşımaktadır. Eğer uygun bir zamanınızda bölümümüzü ziyaret edebilirseniz eğitim altyapımızın nekadar gelişmiş olduğunu kendinizde görebilirsiniz. İş bulma konusunda Ankara, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa gibi sanayisi gelişmiş kentlerin her zaman biraz daha avantajlı olduğu söylenebilir. Ama eğer kendinizi iyi bir mühendis olarak yetiştirebilirseniz istediğiniz yerde iş bulabilirsiniz. Başarılar Dileriz.
Merhaba; Öncelikle bu iki bölümü beraber okumanın sana çok şey kazandıracağını belirtmek isterim. Fakat ikiside zor bölümler olduğundan büyük özveri gerektirecektir. Yıldız Teknik Üniversitesinde yandal ve çift ana dal imkanları mevcuttur. Yanlız Matematik mühendisliğinin Mekatronik mühendisliğinden çift anadal öğrencisi kabul edip etmediğini o bölüme sorman gerekir. Muhtemelen kabul ediyordur ama emin olmak istiyorsan Mtematik mühendisliği internet sayfasınıda bir kontrol etmende fayda var. Başarılar Dilerim
Merhaba, Amacınız'ı daha açık belirtebilir misiniz ? Yatay geçişle başka bir üniversiteye kayıt yapıp YTU ye geçmek mi istiyorsunuz ? Bu durumda bölümde açılan kontenjanları takip etmeniz ve yüksek bir 1. sınıf ortalaması sahibi olmanız gerekiyor.
Bunun için önceki yılarda kazananların not ortalamalarına bakmanız gerekir. Bir de sizinle beraber başvuranların not ortalamalarına göre değişir.
Yatay geçiş mi ? Eğer ilan edilen kontenjanlarda makina mühendisliği (lisans) öğrenci kabulü yazıyorsa geçebilirsiniz ama kontenjan başka bir mekatronik müh. lisans derecesi istiyorsa sadece geçemezsiniz. Yandal'ın bir etkisi yoktur.
Yatay geçiş başvuru süreçleriyle Öğrenci işleri ilgilenmektedir. Üniversitenin veya öğrenci işlerinin internet sayfasından takip edebilirsin. Öğretim Görevlisi kadromuzdaki hocalarımızın yurtdışı tecrübelerini inceleyebilirsiniz. Öğrenim sonrası yurtdışında eğitimizi kastediyorsanız hocalarımız önemli bir referans olacaktır ayrıca alacağınız eğitim ile teknik anlamda bu üniversitelerde zorlanmadan eğitiminize devam edebilirsiniz. Erasmus olanakları ile anlaşmalı üniversitelerde bir veya iki dönem yurtdışı eğitimi almanız da mümkündür. Yatay geçiş ile ilgili bilgiyi şu belgede bulabilirsiniz. Takvim eski döneme aittir güncel takvime yıldızın sitesinden erişebilirsiniz. https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ogi.yildiz.edu.tr%2Fimages%2Ffiles%2Fgecisler%2520_%2520cift%2520anadal%2Fgecisler%2Fyatay%2520gecis%2F1_YTU%2520K_Arasi%2520Yatay%2520Gecis%2520Basvuru%2520Takvimi%2520ve%2520Basvuru%2520Kosullari%2520_2013_2014_.doc&ei=Ar86U6fYNc7HsgaV8oHQDw&usg=AFQjCNHRywXkN2BQ5PNCCQWTj1yLYlteHA&sig2=v3pONG3oA_w53ynaJxcmjg&bvm=bv.63934634,d.Yms
Mümkündür.